CRINT-C125R/DC110-125V
| Current type | DC |
|---|---|
| Nominal voltage | 110 V-125 V |
| Operating voltage range | 0.8 … 1.2 UN |
|---|---|
| Pick-up voltage | ≤ 0.8 UN |
| Power consumption AC / DC | 160 mW |
| Release voltage | ≤ 0.25 UN |
| Variant | Cage clamp terminal |
|---|
| Conductor cross section cage clamp | 0.75 … 2.5 mm2 |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Ingress Protection | IP 20 |
| Mounting | TH35 (EN 60715) |
| Operation temperature | -30 … 70 °C |
| Pick-up time | ≤ 50 μs |
| Release time | ≤ 300 μs |
| Weight | 30 g |
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Test voltage contact / coil | 2.5 kV / 1 min |
| Test voltage open contact | 1 kV / 1 min |
| SSR-Typ | MOSFET |
|---|---|
| Inrush current | 48 A, 10 ms |
| Maximum voltage drop | 0.35 V DC |
| Output type | MOSFET |
| Output voltage range | 3 ... 28.8 V DC |
| Rated current | 4 A |
| Rated load DC | 115 W |
| Recommended minimum contact load | 20 mA / 5 V |
| Residual current | 0.1 mA |
| Type | Instantaneous |
| Approvals | UKCA,CE,EAC,Railway |
|---|---|
| Railway | EN 50155,EN 45545-2 |
| Standards | EN 62314 |
Approvals
Documents "CRINT-C125R/DC110-125V"