CPC1430
| Current type | DC |
|---|
| Control input | 0 … 20 mA / 4 … 20 mA / 0 - 10 V |
|---|---|
| Nominal voltage | 24 V AC/DC |
| Operating voltage range | 0.5 ... 1.5 UN |
| Pick-up time | 20 ms |
| Pick-up voltage | ≤ 12 V |
| Potentiometer input | 0 - 10 kOhm |
| Release time | 20 ms |
| Release voltage | ≥ 12 V |
| Ambient temperature operation derated power | -5 ... 60 °C, 0.7 IN |
|---|---|
| Conductor cross section control / main circuit | 1.5 mm2 / 10 mm2 |
| Housing material | PPE |
| Ingress Protection | IP 20 |
| Mounting | TH35 (EN 60715) or back panel mounting |
| Nominal screw torque control / main circuit | 0.5 Nm / 1.2 Nm |
| Operation temperature | -5 ... 40 °C |
| Storage temperature (no ice) | -20 ... 80 °C |
| Weight | 650 g |
| Overvoltage category | III |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Rated impulse withstand voltage open contact | 4 kV / 1 min |
| Rated insulation voltage | 660 V |
| Leakage current | 1 mA |
|---|---|
| Number of outputs | 1 |
| Output type | SCR |
| Output voltage range | 380 … 480 V |
| Peak reverse voltage | 1300 Vrrm |
| Rated current AC-1 | 30 A |
| Rated limit load | 1800 Asup2/sups |
| Rated voltage | 400 V AC |
| Recommended minimum contact load | 10 mA |
| Reverse voltage | 1200 Vrrm |
| Approvals | UKCA,CE,cULus,EAC |
|---|---|
| Standards | IEC/EN 60947,50022,60068 |
Approvals
Documents "CPC1430"
Solid state relays (SSR) and contactors
When are Solid State Relays a good choice?
Solid State Relays (SSRs) are particularly interesting when special requirements regarding environment, switching frequency or signal quality apply:
- Robust against mechanical stress: SSRs are resistant to vibration and shock.
- Frequent switching cycles / fast switching: Without mechanical contacts, SSRs are ideal for applications with many switching operations or high switching frequency.
- Rare switching operations: Even with very low switching frequency, SSRs remain reliable since no contact corrosion can occur.
- Very long service life: With no moving parts, SSRs hardly wear out and achieve a much longer lifetime than electromechanical relays.
- Low-noise or silent operation: They operate completely noiselessly and without contact sparks.
- Zero-cross switching in AC: Many SSRs switch at the zero-crossing of the AC voltage and thereby reduce voltage spikes, especially with inductive loads. Our CSS-Z* and R10-Z1Z* series feature zero-cross switching.
Note: At higher loads, SSRs generate heat. Depending on the application, suitable cooling or mounting on a heat sink is required.